Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 paździenika - Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Jak dbać o seniorów?

Monika Sroczyńska
Monika Sroczyńska
1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Starość jest nieunikniona, a starzenie to proces ciągły i nieodwracalny. Ale, jak zapewnia lek. Piotr Bereś - członek Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, jesień życia też może mieć wiele pięknych odcieni i barw.

Starzenie się organizmu to proces naturalny dla każdego organizmu. Często wielu z nas o tym zapomina, a profilaktyka osób starszych zaczyna się przecież dużo wcześniej.
Lek. Piotr Bereś: Badanie dowodzą, że większość chorób z jakimi borykają się osoby starsze, swoje początki ma w już w wieku średnim. Dlatego warto pamiętać, że aby cieszyć się zdrowiem w późniejszym wieku, nigdy nie jest za wcześnie, aby wprowadzić do swojej codzienności zdrowe nawyki, takie jak dbanie o jakość i regularność spożywanych posiłków, unikanie używek, zwiększenie aktywności fizycznej i częste wykonywanie badań profilaktycznych. Jednym z nich jest USG czyli badanie ultrasonograficzne.

Dlaczego jest ono tak ważne?
Badanie USG pozwala uwidocznić strukturę organów wewnętrznych, które można znaleźć w zasięgu emitowanych przez urządzenie fal. Dzięki USG możliwe jest wykrywanie nawet niewielkich zmian w ciele człowieka. Badania USG stały się w ostatnich latach jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych. Przy pomocy ultrasonografu diagnozuje się szeroki wachlarz chorób, w tym nowotworowych, gdzie istotne znaczenie ma jak najszybsze wykrycie zmiany w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia w najwcześniejszym jej stadium zaawansowania.

Czy zbyt częste wykonywanie badania USG nie jest szkodliwe dla organizmu?
Badanie USG jest badaniem nieinwazyjnym, całkowicie bezpiecznym dla pacjenta. W przeciwieństwie do tomografii komputerowej (TK - przyp. red.) i badania rentgenowskiego (RTG - przyp.red.) nie wykorzystuje ono potencjalnie szkodliwego promieniowania jonizującego.

Wracając do profilaktyki, jakie badania ultrasonograficzne warto wykonać?
Niektóre rodzaje badania ultrasonograficznego na stałe weszły do kalendarza badań profilaktycznych. Obecnie w ramach profilaktyki powinno się wykonywać USG jamy brzusznej co 3 do 5 lat, a po 50 roku życia raz na rok. USG piersi, raz do roku po ukończeniu 30 roku życia, w przypadku obciążenia rodzinnego chorobami nowotworowymi od 20 roku życia. USG ginekologiczne raz na rok. USG innych narządów w przypadku bolesności w danej okolicy lub z innych wskazań np. nieprawidłowych badań laboratoryjnych sugerujących patologie w obrębie danego narządu.

Polacy mimo to nadal się nie badają.
Badania USG są powszechnie dostępne, a co 5 osoba dorosła (ok . 21proc. społeczeństwa - przyp.red.) nigdy nie miała wykonywanego badania. 30 procent mężczyzn w Polsce nie miało takiego badania nigdy w życiu. Kobiety częściej deklarują, że się badają, mimo to 14 procent pań do tej pory nie miało USG. Chociaż są to tylko suche statystyki, zdają się doskonale obrazować fakt, że w dalszym ciągu mało o siebie dbamy.

Dlatego profilaktyka przede wszystkim?
Może jest to już wyświechtane powiedzenie, ale nieustannie aktualne. dlatego podkreślam, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Badanie USG może być doskonałą alternatywą na prezent dla seniora i nie tylko. W ten sposób również możemy okazać naszym bliskim, jak bardzo są dla nas ważni, a jednocześnie sprawić, że poczują się znacznie lepiej. Jednocześnie możemy zapewnić spokój, zarówno im jak i sobie, mając pewność, że są zdrowi i bezpieczni.

Dziękuję za rozmowę.
Ja również dziękuję za spotkanie. A seniorom przy okazji ich święta życzę, by na co dzień spotykali się z życzliwością i wsparciem otoczenia, a także żyli pełnią życia, realizując swoje zainteresowania i pasje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto