58. Plebiscyt Sportowy Kuriera Lubelskiego. Aleksandra Mirosław najlepszym sportowcem 2019 roku!

Krzysztof Nowacki
Najlepszym sportowcem województwa lubelskiego w 2019 roku została Aleksandra Mirosław, mistrzyni świata i Europy we wspinaczce na czas. Wyniki 58. Plebiscytu Sportowego Kuriera Lubelskiego ogłosiliśmy w piątkowy wieczór podczas Balu Mistrzów Sportu w hotelu In Between.

Uroczystą Galę, której patronami honorowymi byli marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz prezydent Lublina Krzysztof Żuk, poprowadził znany prezenter Irek Bieleninik.

Ogłoszenie nazwiska triumfatora 58. Plebiscytu Sportowego było ostatnim, ale najważniejszym wydarzeniem oficjalnej części Balu Mistrzów Sportu. Finałową dziesiątkę odsłanialiśmy oczywiście od miejsca 10., więc napięcie rosło po każdym kolejnym nagrodzonym sportowcu.

Wyniki 58. Plebiscytu Sportowego Kuriera Lubelskiego na najlepszych sportowców województwa lubelskiego w 2019 roku:
__

1. MIEJSCE: ALEKSANDRA MIROSŁAW
Dla 26-letniej lublinianki, znanej kibicom także pod panieńskim nazwiskiem Rudzińska, miniony rok był okresem wyjątkowym. W sierpniu w japońskim Hachioji obroniła tytuł mistrzyni świata. W Azji zapewniła sobie również kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Tokio. Natomiast w październiku w Edynburgu sięgnęła po mistrzostwo Europy, ostatni tytuł, którego nie miała w swojej kolekcji.

2. MIEJSCE: MIKKEL MICHELSEN
Żużlowiec Speed Car Motoru był objawieniem na torach PGE Ekstraligi. W dużej mierze dzięki jego postawie lubelski zespół utrzymał się w najlepszej lidze świata. Duńczyk w 2019 roku wykręcił 13. średnią punktową w lidze. Poza tym Mikkelsen został indywidualnym mistrzem Europy oraz uczestniczył w dwóch rundach cyklu Grand Prix.

3. MIEJSCE: PAWEŁ FAJDEK
Zawodnik Agrosu Zamość potwierdził, że zdominował rzut młotem. W 2019 roku po raz czwarty z rzędu został mistrzem świata w rzucie młotem. W kraju również wywalczył złoty medal mistrzostw Polski.

4. MIEJSCE: SOFIA ENNAOUI
Filigranowa biegaczka KU AZS UMCS jest jedną z najlepszych zawodniczek na świecie w biegu na 1500 m. W 2019 roku Ennaoui została złotą medalistką mistrzostw Polski oraz halowych mistrzostw Polski, a także srebrną medalistką halowych mistrzostw Europy.

5. MIEJSCE: MALWINA KOPRON
Reprezentantka KU AZS UMCS w 2019 roku zdobyła złoty medal mistrzostw Polski w rzucie młotem, srebrny medal Uniwersjady oraz brązowy medal Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych. Uczestniczyła również w mistrzostwach świata.

6. MIEJSCE: KINGA WOJTASIK
Lublinianka w 2019 roku osiągnęła swój największy sukces. W sierpniu, parze z Katarzyną Kociołek, wywalczyła w Moskwie wicemistrzostwo Europy w siatkówce plażowej. Regularnie grała także w zawodach z cyklu World Tour.

7. MIEJSCE: KONRAD CZERNIAK
W mistrzostwach Polski wywalczył dwa złote medale - na 50 m i 100 m stylem motylkowym. Kolejne medale, srebrny i trzy brązowe, zdobył podczas Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych. Uczestniczył także w mistrzostwach świata.

8. MIEJSCE: MARTA GĘGA
Piłkarka ręczna MKS Perła Lublin jest podstawową zawodniczką mistrzyń Polski i czołową snajperką PGNiG Superligi. W 2019 roku razem z koleżankami cieszyła się z 21. tytułu mistrzyń Polski. Była powoływana także do reprezentacji Polski.

9. MIEJSCE: KAROLINA KOŁECZEK
W 2019 roku poprawiła swój rekord życiowy w biegu na 100 m przez płotki. Zdobyła złoty medal mistrzostw Polski i srebrny halowych mistrzostw Polski w biegu na 60 m przez płotki, Awansowała do półfinału mistrzostw świata, uczestniczyła w halowych mistrzostwach Europy.

10. MIEJSCE: EWELINA KAMCZYK
Najlepsza strzelczyni piłkarskiej ekstraligi kobiet (35 goli). Poprowadziła GKS Górnik Łęczna do drugiego tytułu mistrza Polski. Regularnie jest powoływana do reprezentacji Polski.

WYRÓŻNIENIA:
Ogłoszenie dziesiątki najlepszych sportowców województwa lubelskiego w 2019 roku zakończyło część oficjalną Gali, natomiast wcześniej poznaliśmy laureatów wyróżnień specjalnych.

W kategorii „SPORT MŁODZIEŻOWY” nagrodziliśmy Wiktora Lamparta (żużel - Speed Car Motor Lublin) za złoty medal Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów, brązowy Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski, srebrny Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych oraz za bardzo dobrą jazdę w PGE Ekstralidze.

Statuetkę otrzymała również Monika Skinder (narciarstwo biegowe – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski), która w 2019 roku została srebrną medalistką mistrzostw świata juniorów, złotą i brązową medalistką Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy, a także uczestniczyła w mistrzostwach świata seniorów i zdobyła złoty medal mistrzostw Polski w sprincie.
Za sukces drużynowy nagrodziliśmy młode piłkarki ręczne UKS Roxa Lublin, za zdobycie mistrzostwa Polski w kategorii juniorki młodsze, a także KU AZS UMCS Lublin, który w klasyfikacji ogólnopolskiej współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży zajął szóste miejsce na 3956 sklasyfikowanych klubów.

„TRENEREM ROKU” został Piotr Kitliński, trener Michała Sierockiego – wicemistrza Europu U23 w biegu na 110 m przez płotki, mistrza Polski U23, brązowego medalisty halowych mistrzostw Polski U23 i drugiego zawodnika w meczu ekstraklasy w biegu na 100 m ppł. Piotr Kitliński rozwija talenty także Michała Kitlińskiego - wicemistrza Polski w sztafecie 4x400 m, wicemistrza Polski U23 w sztafecie 4x400 m, brązowego medalisty mistrzostw Polski U23 w biegu na 800 m, drugiego zawodnika w meczu ekstraklasy w biegu na 800 m oraz Bartosza Kitlińskiego - złotego medalisty mistrzostw Polski młodzików w biegu na 600 m.

W kategorii „DRUŻYNA ROKU” wyróżniliśmy cztery zespoły. Za zdobycie w 2019 roku tytułów mistrza Polski statuetki otrzymały piłkarki ręczne MKS Perła Lublin oraz piłkarki nożne GKS Górnik Łęczna. Wyróżniliśmy również siatkarzy LUK Politechniki Lublin, dzięki którym po wielu latach lubelska siatkówka wróciła na drugi szczebel rozgrywkowy w kraju.

Nie zapomnieliśmy oczywiście o „SPORTOWCACH NIEPEŁNOSPRAWNYCH”. W tej kategorii nagrodziliśmy Julię Dragan (pływanie - Spartan Lublin), która w 2019 roku zdobyła pięć medali na mistrzostwach świata głuchych - złoto na 1500 m st dowolnym, srebro na 800 m st dowolnym i na 200 m st klasycznym, brąz na 400 m st zmiennym i w sztafecie 4x100 m st dowolnym oraz Wiktorię Aumiiller i Julię Kopińską (piłka nożna - Spartan Lublin) - srebrne medalistki mistrzostw świata głuchych w futsalu.

W trakcie Gali wręczyliśmy również „WYRÓŻNIENIA SPECJALNE”. W tej kategorii nagrodziliśmy kibiców Speed Car Motoru Lublin, za niepowtarzalną atmosferę, którą tworzyli podczas meczów ligowych. Wychowawcy wielu pokoleń siatkarskiej młodzieży, Jackowi Rutkowskiemu, podziękowaliśmy za 40 lat pracy trenerskiej, natomiast prof. dr. hab. Stanisława Michałowskiego, rektora UMCS Lublin, nagrodziliśmy za przychylność dla sportu akademickiego. Wyróżniliśmy także koszykarzy Startu Lublin za coraz lepsze wyniki w Energa Basket Lidze. Po kilku latach lubelski zespół znowu zalicza się do najlepszych w kraju.

Z kolei za „IMPREZĘ ROKU” uznaliśmy mistrzostwa świata w piłce nożnej do lat 20, które w Lublinie cieszyły się dużym zainteresowaniem kibiców.

Po zakończeniu części oficjalnej zaprosiliśmy gości do zabawy. Bal Mistrzów Sportu Kuriera Lubelskiego to bowiem nieliczna okazja do spotkania się całego środowiska sportowego.