MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy obelisk upamiętniający Protazego Wnorowskiego odsłonięty zostanie w Krasnymstawie

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Protazy Wnorowski to postać bardzo zasłużona dla Małochwieja Dużego w gminie Krasnystaw, ale niemal zapomniana. O wieloletnim kierowniku miejscowej szkoły, działaczu niepodległościowym i społeczniku będzie przypominać obelisk, który zostanie odsłonięty w czwartek 3 maja w Krasnymstawie.

Data uroczystości nie jest przypadkowa, ponieważ 3 maja minie 100 lat od śmierci Protazego Wnorowskiego. O godz. 15:00 w kościele św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie rozpocznie się msza święta w jego intencji, a po niej na cmentarzu parafialnym zostanie oficjalnie poświęcony kamienny pomnik z pamiątkową płytą.

Pieniądze na postawienie obelisku prawie w całości pochodzą ze zbiórki społecznej pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”, która odbywała się od czerwca do końca listopada ubiegłego roku. Prowadzili ją uczniowie Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Małochwieju Dużym, którzy zbierali pieniądze na dożynkach, wiejskich festynach oraz imprezach szkolnych. Na specjalne konto wpłaty płynęły również od absolwentów szkoły, mieszkających w różnych częściach Polski.
Nowy obelisk stanął na cmentarzu parafialnym w Krasnymstawie, gdzie Protazy Wnorowski został pochowany.

- Ziemnego grobu już nie ma, a ustalenie dawnego miejsca pochówku jest prawie niemożliwe. Wprawdzie w naszej kaplicy jest tablica, poświęcona byłemu kierownikowi, ale bardzo chcieliśmy, by upamiętnić go także w miejscu, gdzie został pochowany, a przy okazji świąt czy rocznicowych uroczystości móc wspomnieć tę zasłużoną postać i zapalić znicze - mówi, przewodniczący społecznego komitetu, autor pomysłu i dyrektor Szkoły Podstawowej w Małochwieju Dużym.

Protazy Wnorowski był kierownikiem tej placówki w latach 1901 – 1924. Prowadził również pierwszy zespół muzyczno-taneczny, działający w Małochwieju i dokształcające kursy wieczorowe dla dorosłych. Młodzież zachęcał do nauki w szkołach rolniczych, dzięki czemu na wsi sukcesywnie zaczęło przybywać wykształconych gospodarzy. W środowisku był autorytetem i wzorem do naśladowania, dlatego część mieszkańców nazywała go „Królem chłopów” – wspomina Andrzej Jasionowski.

Protazy Wnorowski pochodził z miejscowości Skitury w powiecie kalwaryjskim (obecnie na Litwie). Do Małochwieja został zesłany przez władze carskie za działalność niepodległościową. Z frontu I wojny światowej wrócił osłabiony chorobą płuc, dlatego w 1924 roku planował urlop, po którym chciał rehabilitować się w szpitalu i odpoczywać w Zakopanem. 3 maja 1924 roku realizację wszystkich planów przerwała jego niespodziewana śmierć.

Protazy Wnorowski, gdy zmarł, miał 49 lat. W Małochwieju ani w okolicach nie miał rodziny, ale dyrektor Jasionowski od wielu miesięcy szuka, m.in. na Litwie, kontaktu z jego bliskimi. Dotychczasowe próby nie przyniosły rezultatu. Inicjator nowego obelisku ma jednak nowe pomysły, by osiągnąć swój cel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy obelisk upamiętniający Protazego Wnorowskiego odsłonięty zostanie w Krasnymstawie - Krasnystaw Nasze Miasto

Wróć na radzynpodlaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto